Машка кошаркарска репрезентација на Унгарија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Унгарија Magyarország

Унгарија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1935
ФИБА зона ФИБА Европа
Тренер:
Олимписки игри
Учества 4
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали нема
Евробаскет
Учества 14
Медали Gold medal europe.svg злато: 1955

Silver medal europe.svg сребро: 1953
Bronze medal europe.svg бронза: 1946

Дресови
Kit body thinredsides.png
Home jersey
Kit shorts redsides.png
Team colours
Home
Kit body thinwhitesides.png
Away jersey
Kit shorts whitesides.png
Team colours
Away


Машката кошаркарска репрезентација на Унгарија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните турнири. Унгарија е член на ФИБА Европа, нема учество на светските првенства, има четири учества на Олимпијадите и има 14 учества на Евробаскетите. До 2011, Унгарија освоула едно злато, едно сребро и една бронза, сите на Евробаскетите.

Медали[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]