Машка кошаркарска репрезентација на Турција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Турција Türkiye

Турција

Ранг листа на ФИБА: 6та
Член на ФИБА од: 1936
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Турска кошаркарска федерација
Тренер: Турција Орхун Ене
Прекар: 12 Dev Adam
(12 џинови)
Олимписки игри
Учества 2
Медали нема
Светско првенство
Учества 3
Медали 2010
Евробаскет
Учества 20
Медали 2001
Средоземни игри
Учества 16
Медали злато: 1987
сребро: 1971
бронза: 1967, 1983, 2009
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Турција е националнио тим кој ја претставува државата на меѓународните натпревари во овој спорт. Турција е член на ФИБА Европа и до денес имаат по едно сребро на Евробаскетот и Светското првенство во кошарка.

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на Турција во 2011 бил:

позиција почетни резервни резервни
центар Омер Ашик Огуз Саваш
напад Ерсан Илјасова Енес Кантер Изер Туркјилмаз
напад Хедо Туркоглу Емир Прелџиќ
бек Омер Онан Синан Ѓулер Џенк Акјол
бек Керем Тунчери Ендар Арслан

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]