Хедо Туркоглу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хедо Туркоглу
Hedo Türkoğlu
Роден 19 март 1979
Истанбул, Турција
Занимање кошаркар

Хедо Туркоглу (турски: Hedo Türkoğlu) (роден на 19 март 1979 година во Истанбул, Турција) е турски професионален кошаркарски играч во НБА кој моментално настапува за екипата на Орландо Меџик.[1]

Својата кошаркарска кариера ја започнал во екипата на Ефес Пилсен во 1996 година. Во 2000 година бил избран како 16 пик од страна на Сакраменто Кингс. Настапувал и за екипите на Сан Антонио Спарс, Торонто Репторс и Фенекс Санс.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Magic Receive Turkoglu, Richardson & Clark From Suns“. NBA.com. 2010-12-18. Посетено на 2010-12-18.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]