Омер Онан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Омер Онан
Ömer Onan
Ömer Onan 20210206.jpg
Позиција
Висина209
Тежина
ЛигаТурска кошаркарска лига
Евролига
ТимФенербахче
Роден4 февруари 1978
Мерсин, Турција
Националност Турција
Професионална кариерасѐ уште

Омер Онан (4 февруари 1978 во Мерсин) — турски професионален кошаркар, кој во моментот настапува за екипата на Фенербахче.

Кариера[уреди | уреди извор]

 • Турција Ефес Пилсен (1995-04)
  • Simple cup icon.svg Корач Куп: 1995-96
  • Shield of the European Union.svg Евролига] Final Four: 1999-00, 2000-01
  • Simple cup icon.svg Турска кошаркарска лига: 1995–96, 1996–97, 2001–02, 2002–03, 2003–04
  • Simple cup icon.svg Турски куп: 1996, 1997, 1998, 2001, 2002
  • Simple cup icon.svg Турски супер куп: 1996, 1998, 2000
 • Турција Фенербахче Истанбул (2004-05)
 • Турција Улкерспор (2005–06)
  • Simple cup icon.svg Турска кошаркарска лига: 2005-06
 • Турција Фенербахче Истанбул (2006-pre)
  • Simple cup icon.svg Турска кошаркарска лига: 2006–07, 2007–08, 2009-10
  • Simple cup icon.svg Турски куп: 2009-10, 2010-11
  • Simple cup icon.svg Супер Куп: 2006–07, 2010-11