Омер Онан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Омер Онан
Ömer Onan
Omer Onan (1) (cropped).JPG
Позиција
Висина 209
Тежина
Лига Турска кошаркарска лига
Евролига
Тим Фенербахче
Роден 4 февруари 1978
Мерсин, Турција
Националност Турција
Професионална кариера сѐ уште

Омер Онан (4 февруари 1978 во Мерсин) е турски професионален кошаркар, кој во моментот настапува за екипата на Фенербахче.

Кариера[уреди | уреди извор]

 • Турција Ефес Пилсен (1995-04)
  • Simple cup icon.svg Корач Куп: 1995-96
  • Shield of the European Union.svg Евролига] Final Four: 1999-00, 2000-01
  • Simple cup icon.svg Турска кошаркарска лига: 1995–96, 1996–97, 2001–02, 2002–03, 2003–04
  • Simple cup icon.svg Турски куп: 1996, 1997, 1998, 2001, 2002
  • Simple cup icon.svg Турски супер куп: 1996, 1998, 2000
 • Турција Фенербахче Истанбул (2004-05)
 • Турција Улкерспор (2005–06)
  • Simple cup icon.svg Турска кошаркарска лига: 2005-06
 • Турција Фенербахче Истанбул (2006-pre)
  • Simple cup icon.svg Турска кошаркарска лига: 2006–07, 2007–08, 2009-10
  • Simple cup icon.svg Турски куп: 2009-10, 2010-11
  • Simple cup icon.svg Супер Куп: 2006–07, 2010-11