Мерсин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мерсин
Mersin
Mестоположба
Координати

36°48′0″N, 34°38′0″E

Општи податоци
Име
- изворно
Мерсин
  Mersin
Поштенски број 33xxx
Повикувачки број (+90) 324
Портал http://www.mersin.gov.tr/
Управа
Земја  Турција
Градоначалник Мечин Озцан (Републиканска народна партија)
Географија
Население
Население 801.299

Мерсин (турски:: Mersin) е град во јужна Турција. Градот е и главен на покраината Мерсин. Населението на градот е 801.299.

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]