Џенк Акјол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Џенк Акјол
Cenk Akyol
Cenk akyol'13.JPG
ПозицијаКрило
Висина200
Тежина6
ЛигаТурска кошаркарска лига
Евролига
ТимАнадолу Ефес
Роденаприл 16 1987 (1987-04-16) (35 г.)
Кадиќој, Истанбул, Турција
Националност Турција
Драфт2 рунда, 59, [[2005 Аталанта Хавкс|2005]]
2003
Професионална кариерасѐ уште
Поранешни тимови Ефес Пилсен (2003-09)
КК Галатасарај (2007-08)
КК Аир Авелино (2009-10)
Ефес Пилсен (2010-2012)
КК Галатасарај (2012-2014)
Анадолу Ефес (2014-)


Џенк Акјол (16 април 1987 во Кадиќој, Истанбул) е турски кошаркарски професионален играч, кој во моментот настапува за екипата на Ефес Пилсен.

Тој бил позициониран на 59 место на драфтот на НБА лигата во 2005 година. Својата кариера ја започнал во Ефес Пилсен, за да во 2008 премине во КК Галатасарај, а следната 2009 во КК Аир Авелино. По овие две сезони, тој повторно се вратил во Ефес Пилсен.

Кариера[уреди | уреди извор]