Машка кошаркарска репрезентација на Велс

Од Википедија — слободната енциклопедија
Велс

Велс

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1956
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Велс
Тренер: Стив Вилиамс
Олимписки игри
Учества нема дозвола за учество
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества нема
Медали 0
Дресови
Kit body basketballblankborder.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body basketballwhiteborder.png
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Велс е репрезентацијата кој ја претставува Велс на меѓународните турнири. Велс нема учество на европските, светските или олимписките турнири. Англија, Велс и Шкотска се обединиле под една репрезентација во 2005 позната како Машка кошаркарска репрезентација на Велика Британија.

Поврзано[уреди | уреди извор]