Машка кошаркарска репрезентација на Чехословачка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Машката кошаркарска репрезентација на Чехословачка бил репрезентацијата кој ја претставувал државата на меѓународните турнири. Таа била членка на ФИБА Европа до 1991 година и со распадот на државата се создале следните нови репрезентации: Машка кошаркарска репрезентација на Чешка и Машка кошаркарска репрезентација на Словачка. Чехослобачка имала 7 настапи на Олимпијадите (нема медали), 4 учества на светските првенства (нема медали) и 24 учества на Евробаскетот со едно злато, шест сребра и пет бронзи.

Медали[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Weblinks[уреди | уреди извор]