Прејди на содржината

Машка кошаркарска репрезентација на Чехословачка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Машката кошаркарска репрезентација на Чехословачка бил репрезентацијата кој ја претставувал државата на меѓународните турнири. Таа била членка на ФИБА Европа до 1991 година и со распадот на државата се создале следните нови репрезентации: Машка кошаркарска репрезентација на Чешка и Машка кошаркарска репрезентација на Словачка. Чехослобачка имала 7 настапи на Олимпијадите (нема медали), 4 учества на светските првенства (нема медали) и 24 учества на Евробаскетот со едно злато, шест сребра и пет бронзи.

Медали[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Weblinks[уреди | уреди извор]