Машка кошаркарска репрезентација на Чешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чешка Република Česká republika

Чешка

Ранг листа на ФИБА: T-55та
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска Федерација на Чешка
Тренер: Чешка Зденек Хумел
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 2
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Чешка е националниот состав на државата која ја претставува на меѓународните кошаркарски натпреварувања. Чешка е дел од ФИБА Европа од 1932 бидејќи се смета како наследник на Чехословачка. Од независноста до денес, Чешка има учествувано на Евробаскетот во 1999 кога завршила на 12 место.

Состав[уреди | уреди извор]

место играч клуб
бек Морис Вјатфилд Олимпијада Патрас
бек Павел Бенеш ЧЕЗ Нимбурк
бек Штепан Врубл КК Брно
напад Јиржи Велш Балончесто Малага
напад Лубош Бартоњ КК Барселона
напад Ладислав Соколовски ЧЕЗ Нимбурк
напад Јан Весели КК Партизан
центар Лукаш Каус Кондори Либерец
центар Михал Кремен ЧЕЗ Нимбурк
центар Павел Милош КК Пардубице
центар Петр Бенда ЧЕЗ Нимбурк
центар Радек Нечас ЧЕЗ Нимбурк
центар Ондреј Староста Баскет Сарагоса 2002
центар Јакуб Хоушка КК Дечин
центар Збинек Посписил КК Пардубице

Поврзано[уреди | уреди извор]