Машка кошаркарска репрезентација на Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Босна и Херцеговина Bosna i Hercegovina

Босна и Херцеговина

Ранг листа на ФИБА: T-58ма
Член на ФИБА од: 1992.
ФИБА зона Фиба Европа
Национална федерација: Кошаркарска Федерација на Босна и Херцеговина
Тренер:
Прекар: сино-жолти
Олимписки игри
Учества нема
Медали нема
Светско првенство
Учества непознато
Медали 0
Евробаскет
Учества 8
Медали нема
(најдобро место: 8мо, 1993)
Дресови
Kit body thinbluesides.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body thinyellowsides.png
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Босна и Херцеговина е националниот тим кој ја претставува државата на меѓународните натпреварувања во овој спорт. До 1991 година БиХ била дел од СФРЈ. БиХ е член на ФИБА Европа.

Состав[уреди | уреди извор]

Составот на БиХ во 2014. година бил:

позиција стартни
центар Елмедим Кикановиќ
напад Мирза Телетовиќ
напад Нихад Ѓедовиќ
бек
бек Немања Гордиќ

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]