Машка кошаркарска репрезентација на Англија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Англија

Англија

Ранг листа на ФИБА: ?
Член на ФИБА од: 1937
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Англиска кошаркарска федерација
Тренер: Paul James
Олимписки игри
Учества нема
Медали 0
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 4 (1946, 1955, 1961, 1981)
Медали 0
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Kit shorts blanksides2.png
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Kit shorts thinwhitesides.png
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Англија е репрезентацијата кој ја претставува Англија на меѓународните турнири. Англија нема учество на олимписките турнири, нема учество на светските турнири и има четири учества на Евробаскетот. Англија, Велс и Шкотска се обединиле под една репрезентација во 2005 позната како Машка кошаркарска репрезентација на Велика Британија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]