Прејди на содржината

Машка кошаркарска репрезентација на Естонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Естонија Eesti

Естонија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Кошаркарска федерација на Естонија
Тренер: Тит Сок
Олимписки игри
Учества 1 (1936)
Медали нема
Светско првенство
Учества нема
Медали 0
Евробаскет
Учества 4 (1937, 1939, 1993, 2001)
Медали 0
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Естонија е репрезентацијата кој ја претставува државата на меѓународните кошаркарски турнири. Естонија е член на ФИБА Европа од 1992. Естонија има едно учество на Олимпијадата (1936 година), нема учество на светските турнири и има четири учества на Евробаскетот (1937, 1939, 1993, 2001).

Состав[уреди | уреди извор]

позиција почетни замена замена
центар Јосеп Томе Јанар Талтс
напад Кристјан Кангур Рајт Керлес Кајдо Сакс
напад Грегор Арбет Сим-Сандер Вене
бек Валмо Криса Рајн Вејдеман
бек Танел Сок Силвер Лепик Рејмо Там

Поврзано[уреди | уреди извор]