Машка кошаркарска репрезентација на Белорусија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Белорусија Беларусь

Белорусија

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1992
ФИБА зона ФИБА Европа
Тренер: Белорусија Алиаксандр Папку
Олимписки игри
Учества 0
Медали 0
Светско првенство
Учества 0
Медали 0
Евробаскет
Учества 0
Медали 0


Машката кошаркарска репрезентација на Белорусија е репрезентацијата на Белорусија кој ја претставува земјата на меѓународните кошаркарски натпреварувања. Белорусија се приклучила на ФИБА Европа во 1992 година, а претходно била дел од СССР. Оваа репрезентација денес игра во дивизија Б на ФИБА Европа и нема некои позначителни успеси низ нејзината историја.

Состав од 2007[уреди | уреди извор]

# играч место роден клуб
4 Павел Улјанко напад 1979 Русија ЦСК ВСС Самара
5 Јахор Мешчарнаку напад 1976 Украина Азовмаш Мариупол
6 Арсени Кучински напад 1979 Украина МБЦ Одеса
7 Дмитро Кузмин бек 1975 Украина Политехника-Халичина Лавов
8 Алијаксеј Пинцикав бек 1975 Белорусија Виталиур Минск
9 Александар Коул центар 1975 Кипар Керавнос Строволу
11 Ѕјанис Корсуш центар 1978 Полска АЗС Кошалин
12 Влаѕимир Веремејанка напад 1984 Русија Химки БЦ
13 Улаѕимир Чарко напад 1974 Белорусија Виталиур Минск
14 Александар Кудрауцав бек 1980 Полска Енергиа Чарни Слупск
15 Никола Алиаксејев центар 1978 Унгарија Фалко КЦ Сомбатели

Тренер: Белорусија Алијаксандр Папку

Поврзано[уреди | уреди извор]