Машка кошаркарска репрезентација на Финска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Финска

Финска

Ранг листа на ФИБА: T-75та
Член на ФИБА од: 1939
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: Фински кошаркарски сојуз
Тренер: Финска Хенрик Детман
Олимписки игри
Учества 2
Медали 0
Светско првенство
Учества None
Медали 0
Евробаскет
Учества 12
Медали нема
Дресови
Светли jersey
Team colours
Светли
Темни jersey
Team colours
Темни


Машката кошаркарска репрезентација на Финска е репрезентацијата која ја претставува државата на меѓународните натпревари во овој спорт. Финска е член на ФИБА Европа, има две учества на Олимпијада и 12 учества на Евробаскетот.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]