Машка кошаркарска репрезентација на Грција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грција Ηellas

Flag of Greece.svg

Ранг листа на ФИБА: 4та
Член на ФИБА од: 1932
ФИБА зона ФИБА Европа
Национална федерација: КФГ
Тренер: Јонас Казлаускас
Олимписки игри
Учества 4
Медали 0
Светско првенство
Учества 5
Медали Silver medal with cup.svg 2006
Евробаскет
Учества 23
Медали Gold medal with cup.svg 1987, 2005
Silver medal with cup.svg 1989
Bronze medal with cup.svg 1949, 2009
Дресови
Kit body thinsidesonwhite.png
Светли jersey
Team colours
Светли
Kit body thinwhitesides.png
Темни jersey
Team colours
Темни


Кошаркарската репрезентација на Грција е претставник на република Грција на меѓународни кошаркарски натпреварувања. Репрезентацијата на Грција има бројни успеси кои вклучуваат прво место на Европското првенство во кошарка во 2005 и второ место на Светското првенство во кошарка во 2006.

Селекција[уреди | уреди извор]

Европско првенство 2007.

# Позиција Име и презиме Година на раѓање Клуб Висина (cm)
4 бек Теодорос Папалукас 8 мај 1977. Flag of Russia.svg ЦСКА Москва 200
5 центар Јанис Бурусис 3 јуни 1983. Flag of Greece.svg Олимпијакос 214
6 бек Никос Зизис 16 август 1983. Flag of Russia.svg ЦСКА Москва 197
7 бек Василис Спанулис 7 август 1982. Flag of Greece.svg Панатинаикос 193
8 крило Панајотис Василопулос 8 февруари 1984. Flag of Greece.svg Олимпијакос 204
9 крило Микалис Пелеканос 25 мај 1982. Flag of Russia.svg КК Динамо Москва 206
10 бек Никос Хаџивретас 26 мај 1977. Flag of Greece.svg Панатинаикос 197
11 крило Димостенис Дикудис 24 јуни 1977. Flag of Greece.svg Панатинаикос 206
12 крило Костас Царцарис 17 октомври 1979. Flag of Greece.svg Панатинаикос 211
13 бек Димитрис Дијамантидис 6 мај 1980. Flag of Greece.svg Панатинаикос 196
14 центар Лазарос Пападопулос 3 јуни 1980. Flag of Spain.svg Реал Мадрид 212
15 крило Михализ Какјузис 29 ноември 1976. Flag of Spain.svg ЦБ Севиља 207
- тренер Панајотис Јанакис