Прејди на содржината

16 август

Од Википедија — слободната енциклопедија

16 август — 228-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (229-и во престапна година). Остануваат 137 денови до крајот на годината.

<< август >>
Н П В С Ч П С
01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
2024

Настани:

1896  Во Јукон, северозападниот дел на Канада, откриено е злато кое поттикнало десетици илјади авантуристи да тргнат во потрага, во тнр. златна треска.
1914  Британскиот експедициски корпус се истовари во Франција. Со тоа, Велика Британија го почна активното учество во Првата светска војна.
1930  Уб Иверкс го прави првиот звучен цртан филм во боја, наречен Fiddlesticks (Бесмислици).
1960  Кипар стекнал независност од Велика Британија.
1960  Џозеф Китингер скокнал со падобран над Ново Мексико на висина од 31.330 метри, со што поставил три сѐ уште актуелни рекорди: највисок скок, најдолг слободен пад и најголема брзина на човек без летало.
1977  Елвис Присли, кралот на рокенролот (на сликата), починал од предозираност со дрога во својот дом во Грејсленд на 42 години.

Родени:

1845  Габриел Липманфранцуски физичар, добитник на Нобеловата награда.
1860  Жил Лафоргфранцуски поет.
1867  Антонио Нобре — португалски писател.
1876  Иван Билибинруски илустратор на сказни и сценограф.
1913  Менахем Бегин — израелски политичар.
1920  Чарлс Буковскиамерикански поет и романсиер.
1929  Бил Еванс — американски џез-пијанист и композитор.
1946  Павао Павличиќ — хрватски писател.
1949  Скот Ештонамерикански рок-музичар, член на групата Стуџис (The Stooges).
1953  Миша Алексиќ — српски рок-музичар, член на групата Рибља чорба.
1958  Мадонаамерикански пејачка.
1961  Иван Пудар — хрватски фудбалски голман и тренер.
1965  Горан Баре — хрватски рок-музичар, член на групата Мајке.
1968  Матеја Свет — словенечка и југословенска скијачка.
1973  Милан Рапаиќ — хрватски фудбалер.
1974  Кристина Егерсеги — унгарска пливачка.
1981  Влатко Митков — македонски ракометар.
1981  Роке Санта Крус — парагвајски фудбалер.
1982  Џолион Лескот — англиски фудбалер.
1982  Теодор Салпаров — бугарски одбојкар.
1989  Муса Сисоко — француски фудбалер.
1992  Диего Шварцман — аргентински тенисер.
1995  Јосип Јурановиќ — хрватски фудбалер.
2001  Јаник Синер — италијански тенисер.

Починале:

1339  Ацоне Висконти — владетел на Милано.
1705  Јакоб Бернулишвајцарски математичар и научник.
1888  Џон Пембертонамерикански аптекар и создавач на Кока-колата.
1893  Жан Мартин Шаркофранцуски лекар, еден од најголемите невролози на сите времиња; се занимаваше со проблемите на хистеријата, хипнотизмот и склерозата.
1938  Роберт Џонсон — американски блуз-музичар.
1948  Бејб Рутамерикански бејзбол играч.
1949  Маргарет Мичеламериканска романсиерка, авторка на една од најпознатите и најпродавани книги во историјата „Одвеано со виорот“.
1956  Бела Лугошиунгарски глумец.
1977  Елвис Прислиамерикански пејач, музичар и глумец, икона на поп-културата. Наречен „Крал на рокенролот“.
1997  Нусрет Фатех Али Кан — пакистански музичар.
2007  Макс Роуч — американски џез-музичар.
2018  Арета Френклин — американска соул-пејачка.
2019  Питер Фондаамерикански глумец.