Муса Сисоко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Франција Муса Сисоко
Moussa Sissoko cropped.JPG
Лични податоци
Полно име Муса Сисоко[1]
Роден на 16 август 1989 (1989-08-16) (воз. 28 г.)
Роден во Ле Блан Менил, Франција
Висина &100000000000001870000001,87 м[2]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед
Број 7
Младинска кариера
Тулуз Тулуз
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2007–2013 Тулуз Тулуз 192 (20)
2013- Њукасл Јунајтед Њукасл Јунајтед 100 (10)
Репрезентација
2005 Франција Франција 16 2 (0)
2005-2006 Франција Франција 17 9 (2)
2006-2007 Франција Франција 18 8 (0)
2007-2008 Франција Франција 19 7 (0)
2008-2011 Франција Франција 21 20 (1)
2009- Франција Франција 33 (1)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 13 мај 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 1 јули 2012

Муса Сисоко (роден на 16 август 1989) е француски фудбалер, играч од средниот ред на Њукасл Јунајтед и француската репрезентација.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Barclays Premier League Squad Numbers 2013/14“, Premier League, 16 август 2013 (посет. 17 август 2013 г).
  2. „Premier League Player Profile Moussa Sissoko“. 2015. http://www.premierleague.com/en-gb/players/profile.html/moussa-sissoko. посет. 9 јануари 2015 г.