Бела Лугоши

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Бела Ференс Дежо Блашко ( Hungarian: [ˈbeːlɒ ˈfɛrɛnt͡s ˈdɛʒøː ˈblɒʃkoː] Hungarian: [ˈbeːlɒ ˈfɛrɛnt͡s ˈdɛʒøː ˈblɒʃkoː] ; 20 октомври 1882 година - 16 август 1956), подобро познат како Бела Лугоши ( / l ə ɡ s i / , Hungarian: [ˈluɡoʃi] Hungarian: [ˈluɡoʃi] ), бил унгарски-американски актер познат по прикажувањето на грофот Дракула во филмот од 1931 година и за неговите улоги во други хорор филмови .

Откако свирел мали дела на сцената во неговата родна Унгарија, Лугоши ја добил својата прва улога во филмот во 1917 година. Тој морал да ја напушти земјата по неуспешната Унгарска комунистичка револуција од 1919 година . Тој дејствувал во неколку филмови во Вајмарска Германија пред да пристигне во САД како морнар на трговски брод.

Во 1927 година, тој се појавил како Грофот Дракула во адаптација на Бродвеј во романот Брам Стокер . Подоцна се појавил во класичниот филм " Дракула" од Universal Pictures . Во текот на 1930-тите години, тој заземал важна улога во популарните хорор филмови, со источноевропски амбиент, но неговиот унгарски акцент го ограничил неговиот репертоар, и тој неуспешно се обидувал да избегне типизирање.

Во меѓувреме, тој честопати бил поврзан со Борис Карлоф , кој бил во можност да бара највисоко наплата. На негова фрустрација, Лугоши, повелба на членот на Американската филмска асоцијација за филмски актери , повеќе се ограничувал за помали делови, главно вработени во студиото, за да можат да го стават неговото име на постерите. Меѓу неговите сопартии со Карлоф, тој изведувал големи улоги само во Црната мачка (1934), Равен (1935) и Синот Франкенштајн (1939); дури и во "Равен" , Карлоф бил највисоко платен и покрај тоа што Лугоши ја глумел водечката улога. Во тоа време, Лугоши добивал редовни лекови за сејастички невритис , и тој станал зависен од морфин и метадон . Оваа зависност од дрога била забележана од продуценти, а понудите на крајот се намалиле на неколку делови во нискобуџетните филмови на Ед Вуд , особено Планот 9 од Вселената . Лугоши, кој петпати се оженил и имал еден син, Бела Џорџ , починал од срцев удар на 16 август 1956 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Лугоши на возраст од 18 години

Лугоши, најмладиот од четирите деца, [1] е роден како Бела Ференц Дежо Блашко во Лугош, Кралството Унгарија (сега Lugoj , Романија ) на унгарскиот таткото Иштван Блашко, банкар, и српска мајка Пола де Војнич. [2] Подоцна го основал своето презиме во неговиот роден град. Тој и неговата сестра Вилма биле земени во римско-католичко семејство. [3]

На 12-годишна возраст, Лугоши излегол од училиште. Ја започнал својата актерска кариера во 1901 или 1902 година. Неговите најрани познати изведби се од провинциски театри во сезоната 1903-04, играјќи мали улоги во неколку претстави и опери . [4] Тој продолжил со драмите на Шекспир и други главни улоги. Откако се преселил во Будимпешта во 1911 година, играл десетици улоги со Народниот театар во Унгарија помеѓу 1913-19. Иако Лугоши подоцна тврдел дека "стана главен актер на Кралскиот национален театар на Унгарија", скоро сите негови улоги имале мали или придружни делови. [5]

За време на Првата светска војна , тој служел како пешадија во Австро-унгарската армија од 1914-16, што се издигал во ранг на поручникот . Тој бил награден со Медал поради тоа што ги претрпел сите рани додека служел на рускиот фронт .

Поради неговиот активизам во унијата на актери во Унгарија за време на револуцијата од 1919 година , тој бил принуден да ја напушти својата татковина. Тој првпат отишол во Виена пред да се насели во Берлин (во Langestrasse), каде што продолжи со глума. Тој го зел името "Лугоши" во 1903 година за да го почитува неговото родно место, [6] и на крајот патувал во Њу Орлеанс, Луизијана како екипаж на брод .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Со својата прва жена, Илона Шмик, во 1917 година

Во 1917 година, Лугоши се оженил со Илона Смик. Двојката се развела во 1920 година, наводно поради политичките разлики со своите родители. Во 1921 година тој се оженил со Илона фон Монтаг и се развел во 1924 година. Во 1929 година, Лугоши го зазел своето место во холивудското општество и скандалот кога се оженил со богатиот жител на Сан Франциско, Беатрис Викс, вдовица на архитект Чарлс Питер Викс . Таа поднесе барање за развод четири месеци подоцна, наведувајќи ја актерката Клара Лук како "друга жена". [7]

На 26 јуни 1931 година, Лугоши станал натурализиран државјанин на САД. Во 1933 година се оженил со 19-годишната Лилијан Арк, ќерка на унгарски имигранти. Имале дете, Бела Г. Лугоши , во 1938 година. [8] Бела имал четири внуци и шест правнуци.

Лилиан и Бела, како и неговата мајка, се одморале на имотот на езерото во Езерото Елсиноре, Калифорнија (тогаш наречено Елсиноре), на две лота помеѓу 1944 и 1953 година. Бела Лугоши Џуниор присуствувал на Елсинорското поморско и воено училиште во езерото Елсиноре. Лилиан и Бела се развеле во 1953 година, [9] барем делумно поради љубомората на Бела над Лилијан, која завршила со полно работно време како помошник на Брајан Донлеви за сериите и студиите за радио и телевизиски серии Донели, опасната задача [10] - Лилијан конечно се омажи за Брајан Доневи , во 1966 година. Лугоши се оженил со Хот Линингер, неговата петта сопруга, во 1955 година; тие останале венчани до неговата смрт. Таа била љубител, пишувајќи му писма кога бил во болница, се опоравувал од зависност од Демерол . Таа ги потпишала буквите "Црната на надежта". Починал во 1997 година на возраст од 77 години.

Смрт[уреди | уреди извор]

Гробот на Лугоши на Св. Крст гробишта, Калвер Сити , Калифорнија

Лугоши починал од срцев удар на 16 август 1956 година, лежејќи на креветот во својот стан во Лос Анџелес, на возраст од 73 години. [11] Гласините дека Лугоши го држеле сценариото за The Final Curtain, планираниот проект Ед Вуд, за време на неговата смрт, не е вистина. [12] Лугоши бил погребан со облеката од „Дракула“ на Света Крст на гробиштата во Калвер Сити, Калифорнија. Спротивно на популарното верување, Лугоши никогаш не побарал да биде погребан во неговата наметка. Бела Г. Лугоши во бројни прилики потврдил дека тој и неговата мајка, Лилијан, всушност, ја донеле одлуката, но верувале дека тоа би го сакал неговиот татко.[13]

Во 1979 година, расправајќи по предметот Lugosi v. Universal Pictures, Калифорнија донесол одлука дека правата на личноста на Лугоши не можат да му ги пренесат наследниците, како авторски права. Судот пресудил дека според законот во Калифорнија, сите права на публицитет, вклучувајќи го и правото на неговиот имиџ, престанале со смртта на Лугоши.[14]

Значење и влијание[уреди | уреди извор]

Инспирирани од Бела Лугоши, британската рок-група „Баухаус“ ја снимила песната „Бела Лугоши е мртов“ (Bela Lugosi's Dead), која станала една од најпознатите песни во нивната кариера.[15]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

Референци[уреди | уреди извор]

 1. Osborn, Jennifer (editor); Milano, Roy (photo captions) (2006). Monsters: A Celebration of the Classics from Universal Studios. New York, NY: Del Ray Books, imprint of Random House, Inc.. стр. 38. ISBN 0-345-48685-4.  Referenced information is from an essay in the book written by his son Bela G. Lugosi.
 2. "United States Census, 1930," database with images, FamilySearch (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:XCJB-Z61 : accessed 20 May 2018), Bela Lugosi, Los Angeles (Districts 0001-0250), Los Angeles, California, United States; citing enumeration district (ED) ED 47, sheet 9A, line 4, family 193, NARA microfilm publication T626 (Washington D.C.: National Archives and Records Administration, 2002), roll 133; FHL microfilm 2,339,868.
 3. Rhodes, Gary (1997). Lugosi: His Life in Films, on Stage, and in the Hearts of Horror Lovers. ISBN 0-7864-0257-1. https://books.google.com/books?visbn=0-7864-0257-1&id=Aueo3mOrIKIC&pg=PA38&lpg=PA38. 
 4. Arthur Lennig, The Immortal Count, University Press of Kentucky, 2003, p. 21; .
 5. Arthur Lennig, The Immortal Count, University Press of Kentucky, 2003, pp. 25–26, 28–29; .
 6. 15 Intriguing Halloween-Related Factoids!“, „Huffington Post“, 3 ноември 2011.
 7. Arthur Lennig, The Immortal Count, University Press of Kentucky, 2003, p. 68; .
 8. Friedemann O'Brien Goldberg & Zarian Names Bela G. Lugosi Of Counsel“, „Metropolitan News-Enterprise“. „Bela G. Lugosi, a well-known Los Angeles trial and entertainment lawyer and son of the actor famed for his portrayals of Count Dracula, has become of counsel to the downtown office of Friedemann O'Brien Goldberg & Zarian.“
 9. Divorced“, „Time“, 27 јули 1953. „Bela Lugosi, 68, veteran Hollywood cinemonster (Dracula); by his third wife, Lillian Arch Lugosi, 41, on the ground that his 'unfounded jealousy' constituted mental cruelty; after 20 years of marriage, one son; in Los Angeles.“
 10. Arthur Lennig, The Immortal Count, University Press of Kentucky, 2003, p. 393; .
 11. From the Archives: Actor Bela Lugosi, Dracula of Screen, Succumbs After Heart Attack at 73“, „Los Angeles Times“, 17 август 1956.
 12. Rhodes, Gary Don (1997). Lugosi: His Life in Films, on Stage, and in the Hearts of Horror Lovers. McFarland. стр. 36. ISBN 0-7864-0257-1. 
 13. Bela G. Lugosi states this in "The Road to Dracula", a documentary supplement in the DVD "Dracula -(1931)" [Universal Studios Classic Monster Collection, Universal DVD #903 249 9.11]
 14. Lugosi, 603 P.2D at 431
 15. YouTube, Bela Lugosi's Dead (Official Version) (пристапено на 18.2.2019)

Понатамошно читање[уреди | уреди извор]

 • Ед Вуд невестата од чудовиштето од Гери Д. Родос и Том Вивер (2015) BearManor Media, 1593938578
 • Дракула на Тод Браунинг од Гери Д. Родос (2015) Томахавк Прес, 0956683452
 • Бела Лугоши во лице од Бил Кафенбергер и Гери Д. Родос (2015) BearManor Media, 1593938055
 • Без патници се враќа: Изгубените години на Бела Лугоси од Бил Кафенбергер и Гери Д. Родос (2012) BearManor Media, 1593932855
 • Бела Лугоши: соништа и кошмари од Гери Д. Родос, со Ричард Шефилд, (2007) Колекционерство / Алфа Видео издавачи, 0-9773798-1-7 (тврд повез)
 • Лугоси: Неговиот живот на филм, сцена и во срцата на хорор љубовници од Гери Д. Родос (2006) McFarland & Company, 978-0786427659
 • Бесмртниот број: Животот и филмовите на Бела Лугоси од Артур Лениг (2003), 0-8131-2273-2 (тврд повез)
 • Бела Лугоши (серија на актери на полноќните филмови ) од Гери Свехла и Сузан Свехла (1995) 1-887664-01-7 (мат)
 • Бела Лугоши: мајстор на Macabre од Лари Едвардс (1997), 1-881117-09-X (Мека)
 • Филмови на Бела Лугоси од Ричард Бојарски (1980) 0-8065-0716-0 (тврд повез)
 • Злобни серии на Борис Карлоф, Бела Лугоши и Лон Чејни, помлади од Леонард Џ. Кол (2000) 1-887664-31-9 (мат)
 • Вампир над Лондон: Бела Лугоши во Велика Британија од Френк Џ. Дело Стритто и Анди Брукс (2000) 0-9704269-0-9 (тврд повез)
 • Лугоси: Човекот зад Кејп од Роберт Кример (1976) 0-8092-8137-6 (тврд повез)
 • Бела Лугоси: Биографија на метаморфози од Едгардо Франсосини (1998) 88-459-1370-8

Надворешни врски[уреди | уреди извор]