Клара Боу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Клара Боу
Во филмот Лошата Рози (1927)
Роден(а) Клара Гордон Боу
јули 29, 1905(1905-07-29)
Бруклин, Њујорк, САД
Починал(а) септември 27, 1965(1965-09-27) (воз. 60 г.)
Кулвер Сити, округ Лос Анџелес, САД
Причина за смрт Срцев удар
Почивалиште Форест Лаун
Националност Американско
Занимање актерка
Активен период 1921 – 1933
Познат(а) по оригиналната „IT-girl“
Сопружник Рекс Бел; 1931 - 1962 (развод)
Деца 2

Клара Боу (29 јули 1905, Бруклин, Њујорк, САД - 27 септември 1965, Лос Анџелес, САД) — американска филмска актерка.

На 16-годишна возраст победила на натпревар организиран од списание што и обезбедило мала улога во филм. Ангажирана од продукцијата Парамоунт во 1925 година, таа имала поголеми улоги во беззвучните филмови како што се Машка стапица (Mantrap) (1926), Детски чизми (Kid Boots) (1926). По нејзината улога во попларниот филм Тоа (It) (1927), Боу станала препознатлива како „девојката од тоа“, под што се подразбирало привлечност на слободна млада жена. Таа играла во уште 20 филмови (1927-30), но скандалите и нервозните испади ја загрозиле нејзината кариера.

Користена литература[уреди | уреди извор]