Склероза

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Склероза e стврднување на ткивата или на други анатомски делови

Во медицината[уреди | уреди извор]

  • Амиотрофична латерална склероза, е прогресивна, обично смртоносна, неуродегенеративна болест предизвикана од дегенерација на моторните неврони, нервните клетки во централниот нервен систем кои го контролираат волното движење на мускулите
  • Атеросклероза, талог од масти во артериите кои предизвикуваат артофирање