25 август

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
<< август >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31


25 август е 237-иот ден во годината според григоријанскиот календар (238-и во престапна година). Остануваат 128 денови до крајот на годината.

Настани:

1831  Во Лондон британскиот научник, физичар и хемичар Мајкл Фарадеј откри дека електрицитетот може да се создава од магнет.
1903  Илинденско востание: Востаниците го нападнаа и ослободија градчето Невеска, нахиски (општински) центар во Леринска околија. Ослободувањето на Невеска е еден од најзначајните настани во времето на Илинденското востание.
1944  Во селото Шешково, кавадаречко, е формирана првата македонска дивизија на НОВЈ, во чиј состав влегоа II, IX и X македонска бригада.

Родени:

1530  Иван Грознируски цар.
1540  Лејди Кетрин Греј — грофица од Хартфорд.
1845  Лудвиг IIкрал на Баварија.
1903  Арпад Ело — унгарско-американски физичар.
1930  Шон Конери — шкотски глумец.
1933  Вејн Шортер — американски џез-музичар.
1934  Акбар Хашеми Рафсанџани — ирански државник.
1936  Зилда Арнс — бразилски педијатар.
1938  Неда Лозановска — македонски поет.
1949  Џoн Севиџ — американски глумец.
1949  Џин Симонс — американски рок-гитарист и пејач.
1955  Муса Демири — поранешен командант на ОНА.
1955  Бранислав Лечиќ — српски глумец и политичар.
1958  Тим Бартон — американски филмски режисер.
1961  Драган Илиевски — македонски писател.
1971  Антон Лазко — руски слалом-кајакар.
1983  Џовани Бернодо — француски велосипедист.
1989  Доминик Нерц — германски велосипедист.

Починале:

1270  Луј IX Светиоткрал на Франција.
1776  Дејвид Хјум — шкотски филозоф.
1822  Вилијам Хершел — англиски астроном.
1900  Фридрих Ниче — германски филозоф.
1908  Анри Бекерел — француски физичар.
1936  Григори Зиновјев — руски револуционер и советски политичар.
1965  Џони Хајес — американски атлетичар.
1967  Пол Муни — американски глумец.
1984  Труман Капоти — американски писател.
2000  Иван Стамболиќ — српски и југословенски политичар.
2006  Силва Капутикјан — советска и ерменска поетеса.
2009  Едвард Кенеди — американски сенатор.
2012  Нил Армстронгамерикански космонаут, првиот човек што стапнал на Месечината.
2018  Ванчо Петрушевски — македонски глумец.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември