Ванчо Петрушевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ванчо Петрушевски
Ванчо Петрушевски.jpg
Роден 19 април 1951
Скопје
Македонија
Починал 25 август 2018
с. Орешани, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Трст виа Скопје
Занимање глумец

Ванчо Петрушевски (Скопје, 19 април 1951 - с. Орешани, Скопско, 25 август 2018[1][2]) — македонски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Веднаш по завршувањето на Високата музичка школа во Скопје, отсек за актерски кадри, во 1975 година се вработил во Драмскиот театар во Скопје, каде неговиот талент дошол до израз веќе во првата претстава „Ослободување на Скопје“ од Душан Јовановиќ. Исто така, учествувал во голем број радио-драмски проекти, телевизиски драми, серии итн.

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда „Димче Трајковски“ за епизодна улога на Тетарските игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за ликот на Јаков во претставата „Дупло дно“ од Горан Стефановски
  • Најпопуларно ТВ лице според веснокот „Вечер“ за 1987 година
  • Награда за најдобро актерско остварување на филмот и телевизијата според анкета на ревијата „Екран“
  • Награда за најдобро актерско остварување на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ – Прилеп за улогата на Јанко во „Собирен центар“ од Душан Ковачевиќ
  • Државна награда 23 Октомври за остварување во областа на културата и уметноста  во 2016 година [3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога Белешка
1977 Итар Пејо
1979 Наши години Машиновозачот
1982 Илинден
1983 Записник
1984 Лет во место Зографот
1984 Диво месо Ацо
1985 На наш начин
1984-1985 Легенди и преданија
1985 Дупло дно Јаков
1985 Ајде да се дружиме
1985 Од зад грб Селим
1986 Среќна Нова ’49 Шофер
1986 Солунски патрдии Соте
1986 Климент Охридски Ангелариј
1987 Театарче лево ќоше
1987 Трето доба
1987 За трошка среќа Милиционер
1988 Чук, чук, Стојанче
1988-1989 Тврдокорни
1987-1990 Трст виа Скопје Цаци
1990 Еурека Цаци
1991 Опстанок Шумарот Миле
1991 Поштар Иван
1992 Време, живот Иван
1986-1992 Македонски народни приказни
1993 Грев или шприцер Поштарот Миле
1995 Ангели на отпад Матеј
1997 Вујко Вања Телегин
1998 Салон хармони Панајот
1999 Каца
2000 Погрешно време Ристе
2000 Хихирику
2001 Ноќ спроти Свети Василиј Попот
2002 Заведени Попот
2003 Битолски лакрдии Попот
1993-2003 Македонски народни приказни
2006 Македонски народни приказни
2007 Досие К Инспектор Ацо
2007 Патување со рабробил Чичко Прохор
2009 Балкан бенд Венеса
2010 Македонски народни приказни
2013-2014 Тврдокорни 2
2014-2015 Македонски народни приказни
2015 Збор
2017 Вистински приказни Павле

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]