Опстанок (серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Опстанок
Жанрдрама
Напишана одТрајче Крстевски
Режирана одМиле Грозданоски
УлогиМето Јовановски
Славица Зафировска
Ѓорѓи Колозов
Ненад Стојановски
Ратка Чоревска
Мите Грозданов
Шенка Колозова
Кирил Андоновски
Јосиф Јосифовски
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди9
Продукција
Продуцент(и)Миле Грозданоски
Прикажување
Првично прикажување1990 - 1991

Опстанокмакедонска телевизиска серија од 1990 година во режија на Миле Грозданоски, во продукција на МТВ.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мето Јовановски Осамениот
Славица Зафировска
Ненад Стојановски Учител
Ратка Чоревска Баба Стана
Ѓорѓи Колозов Селанец 1
Гоце Влахов Селанец 2
Мите Грозданов Доктор
Шенка Колозова Трајанка
Ѓокица Лукаревски
Кирил Андоновски
Најдо Тодески Овчарот
Јосиф Јосифовски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Ванчо Петрушевски Шумарот Смиле
Синоличка Трпкова Митра
Кирил Ќортошев Овчарот
Ленче Делова
Методија Марковски
Дејан Велков Петре
Елена Зафировска Босилка

Надворешни врски[уреди | уреди извор]