Хихирику

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Хихирику“
РежисерИван Карадак
ПродуцентИван Карадак
СценаристИван Карадак
Главни улогиВладимир Ангеловски-Дади
Катерина Крстева
Ѓокица Лукаревски
Димче Мешковски
Благоја Чоревски
Гоце Тодоровски
Стојна Костовска
Ванчо Петрушевски
Катерина Коцевска
Емин Унѓел
Анче Џамбазова
Жанркомедија
Премиера19762017
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Хихирику — е хумористична, сатирична радио емисија, која се емитуваше на Македонското радио, секоја недела во 11:00 часот. Автор на сценарист на емисијата е Иван Карадак.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Владимир Ангеловски-Дади
Димче Мешковски
Ѓокица Лукаревски
Катерина Крстева
Благоја Чоревски
Гоце Тодоровски
Ванчо Петрушевски
Катерина Коцевска
Емин Унѓел
Анче Џамбазова
Стојна Костовска
Драган Спасов - Дац
Тодор Николовски
Петре Прличко
Таска Балабанова
Борис Мајсторов

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Хихирику ги преживеа социјализмот и транзицијата, дали ќе го преживее и лудилото?“. Фактор. 27.03.2017. Посетено на 30 април 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)