Прејди на содржината

Трст виа Скопје (телевизиска серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трст виа Скопје
Режирана одБогдан Поп Ѓорчев
УлогиВанчо Петрушевски
Снежана Стамеска
Ѓорѓи Колозов
Мето Јовановски
Илија Џувалековски
Владимир Ендровски
Петар Георгиевски
Љупчо Бреслиски
Мите Грозданов
Џемаил Максут
Димче Мешковски
Александар Чамински
Ненад Стојановски
Музика наПетар Георгиевски
Земја на потеклоНР Македонија СР Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони2
Бр. на епизоди14
Производство
Продуцент(и)Богдан Поп Ѓорчев
МестоположбаСкопје
Времетраење55 мин
Прикажување
Првична мрежаМТВ
Првично прикажување1987 - 1990

„Трст виа Скопје“ — македонска ТВ серија од 1987 година. Режисер и сценарист е Богдан Поп Ѓорчев, а настапуваат: Себастијан Шабан, Снежана Стамеска, Ванчо Петрушевски, Мето Јовановски, Илија Џувалековски, Владимир Ендровски, Катерина Крстева, Мите Грозданов, Ѓорѓи Колозов, Гоце Тодоровски, Шенка Колозова, Димче Мешковски и други;

Глумец Улога
Ванчо Петрушевски Цаци
Снежана Стамеска Сина
Мето Јовановски Штуц
Владимир Ендровски Дино
Ѓорѓи Колозов Ристо
Илија Џувалековски Арабаба
Славица Зафировска Социјална работничка
Ѓорѓи Јолевски Цани
Александар Чамински Чомбе
Себастијан Шабан
Соња Јачеевска Семсија
Ненад Стојановски Кирил
Данчо Чевревски Бранко
Фирдаус Неби Шабан Омеровски
Наџи Шабан
Димитар Костов Началникот
Џемаил Максут Зеко
Петар Георгиевски Брат на Арио
Зекир Сипахи
Шенка Колозова Мајката на Дино
Самоил Стојановски
Мушереф Лозана
Кирил Поп Христов
Љупчо Бреслиски
Бајруш Мјаку
Гоце Тодоровски Лаки Селимовски
Душко Костовски Таткото на Шабан и Џемиле
Абдурахман Рахман
Гоце Влахов
Благоја Чоревски Маргус
Кирил Ќортошев Дедото на Арио
Дубравка Киселички
Димче Мешковски Инспектор
Лазе Манасковски Рефет
Љупчо Петрушевски Циганот
Ѓокица Лукаревски
Кире Печијаревски
Бедија Беговска
Петре Арсовски Геро
Салаетин Билал Самба
Тодор Николовски
Владимир Ангеловски-Дади Попот
Лазар Бараков Шеферот
Емин Унѓел Стражар во домот
Мите Грозданов Адам
Катерина Крстева Варена
Ацо Јовановски
Катина Иванова
Александар Ѓорчев
Томе Витанов
Александар Џуровски
Милица Стојанова
Анастас Тановски
Бранко Ѓорчев
Благоја Спиркоски-Џумерко Милиционерот
Кирил Андоновски
Рамадан Махмут
Абдуш Хусеин
Беќир Нуредини


Сезона Епизода Име
1 1 / 11.10.1987
1 2 / 18.10.1987
1 3 / 25.10.1987
1 4 / 01.11.1987
1 5 / 08.11.1987
1 6 / 15.11.1987
2 1 / 04.02.1990
2 2 / 11.02.1990
2 3 / 18.02.1990
2 4 / 25.02.1990
2 5 / 04.03.1990
2 6 / 11.03.1990
2 7 / 18.03.1990

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]