Тетовирање (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Тетовирање“
Тетовирање.jpg
плакат од филмот
Режисер Столе Попов
Сценарист Мирко Ковач
Настапуваат Столе Аранѓеловиќ
Мето Јовановски
Љиљана Меѓеши
Јовица Михајловски
Кирил Поп-Христов
Светозар Цветковиќ
Зоран Цвијановиќ
Александар Чамински
Данчо Чевревски
Жанр Драма
Музика Љупчо Константинов
Монтажа Вангел Чемчев - Лаки
Дистрибутер Вардар филм, МРТ
Премиера 1991
Времетраење 128 мин
Држава Македонија Македонија
Јазик Македонски

Тетовирање е македонски филм-драма од 1991 година, режиран од Столе Попов, со Столе Аранѓеловиќ, Мето Јовановски, Љиљана Меѓеши, Јовица Михајловски, Кирил Поп-Христов, Светозар Цветковиќ, Зоран Цвијановиќ, Александар Чамински и Данчо Чевревски во главните улоги.[1] За овој филм, Столе Попов се здобива со наградата „Златна мимоза“ на Филмскиот фестивал во Херцег Нови во 1991 година за најдобра режија. [1] Неофицијално, Тетовирање е и првиот македонски филм понуден за номинација за престижната филмска награда Оскар, но истиот не е прифатен од Академијата. [2] [3]

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот е сместено во летото 1989 година и го следи животот на работникот Илија (Мето Јовановски), кој по низа апсурдни настани, иако потполно невин, завршува во затвор, обвинет за убиство, а подоцна и убиен од еден специјалец.

Илија, кој и инаку, според својот нескротлив темперамент како да е предодреден да биде во конфликт со официјалните сили што го „штитат“ поредокот - комунистичкиот режим во распад - по една караница со сопругата (Љиљана Меѓеши) го напушта домот со единственото што го поседува, празниот куфер.[1] Откако им станува сомнителен на двајца полицајци кои го забележуваат на железничката станица, завршува во Истражниот затвор каде е подложен на „вербална и физичка тортура[1]. Иако малтретиран од затворските чувари и вистинските криминалци и иако дел од една истражна постапка која непрестајно се одолговечува, невиниот Илија оправдано очекува да биде ослободен од причини што, покрај својата невиност, на негова страна го има и таткото на неговата жена, кој е познат адвокат.

Во меѓувреме, по еден од судирите, борејќи се за сопствениот живот во тепачка со криминалецот Љупчо (Александар Чамински) - кој потоа, не по вина на Илија, им подлегнува на повредите - обвинет е за убиство и е упатен на издржување на затворската казна. „Со тоа, односот меѓу сопружниците добива нова, дури и побогата димензија; миговите на посети од страна на неговата сопруга му даваат на Илија сила да истрае и да се бори за ревизија на процесот.“ [1] Сепак, еден ден, Илија е вовлечен во бегството на затвореникот Змија (Јовица Михајловски) и, при тоа, убиен е од специјалец со куршум испукан во челото на сликата на Исус - истетовирана на неговите гради.

Реакции и награди[уреди | уреди извор]

Реакции[уреди | уреди извор]

„'Тетовирање' зборува за беспрекорноста на функционирањето на апсурдот, репресијата и насилството“[1] и е еден од најпопуларните македонски филмови кога и да е снимени. Роберт Алаѓозовски во својот есеј „Маргиналните слоеви и поновиот македонски филм“ дава позитивен оглед на филмот велејќи дека „стремејќи се кон една кафкијанска атмосфера и кон еден бекетовски апсурд, дејствието во филмот се интензивира и згуснува, преминувајќи час врз судбината на главниот лик час врз преостанатите, мешајќи ситуации на комични гегови, разуздан гнев и апсурдни чинови, а сето тоа надополнувајќи го со документаристичка веродостојност и издржана метафорика, при што некои ситуации се директна пародија на востоличени филмски клишеа, како што е смртта на главниот јунак“. [4] Денес, „Тетовирање“ има култен статус, а истовремено низа реплики од филмот во изминативе децении се безмалку станати дел од вокабуларот на помладите генерации[се бара извор]. Филмот и екипата што учествува во неговата реализација се добитници на низа награди.

Награди[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 „Тетовирање“. Македонски Информациски Филмски Центар. http://www.maccinema.com/filmovi_detali.asp?IDMAKFILM=54. посет. 4 септември 2008 г. 
  2. Всушност, Американската Филмска Академија објавува дека примила четири апликации од новоформираните земји - Ерменија, Хрватска, Македонија и Словенија - но дека истите не се прифатени поради тоа што наведените земји не биле меѓународно признаени; сепак, речиси е невозможно Македонија да понудила друг филм, со оглед на тоа што во наведената година, покрај Тетовирање е снимен само уште еден филм - Љубовта на Кочо Топенчаров и истиот е документарец во должина од 13 минути (за потврда, посетете ја статијата од хронолошкиот преглед на МИФЦ за 1991 година).
  3. „Листа на понуди за најдобар странски филм на 64тото доделување на наградата Оскар“. Wikipedia, The Free Encyclopedia. http://en.wikipedia.org/wiki/Submissions_for_the_64th_Academy_Award_for_Best_Foreign_Language_Film. посет. 2008-15-09 г. 
  4. Роберт Алаѓозовски. „Маргиналните слоеви и поновиот македонски филм“. Блесок. http://www.blesok.com.mk/books/06collections/alagjozovski/tekst.asp?lang=mac&id=41. посет. 2008-15-09 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]