Александар Шехтански

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Шехтански
Роден 23 мај 1948(1948-05-23)(75 г.)
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски народни приказни
Оловна бригада
Среќна Нова ’49
Тетовирање
Време, води
Тврдокорни
Чорбаџи Теодос
Црвениот коњ
Еко Скоп
Занимање глумец
Деца Катерина Шехтанска (ќерка)
Ванчо Шехтански (син)

Александар Шехтански (Скопје, 23 мај 1948) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Роден е во 1948 година. Станува член на Драмата при Македонскиот народен театар во 1978 година, и работи сè до неговото пензионирање во 2013 година. Покрај неговиот матичет театар МНТ, Драмски театар - Скопје и театар "Скрб и утеха" тој соработувал и со други театарски куќи во Македонија.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Шехтански има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1977 Пресуда ТВ-филм
1979 Глава ТВ-филм /
1980 Време, води ТВ-филм /
1980 Учителот ТВ-филм /
1980 Оловна бригада ТВ-филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Човек во кафаната
1981 Булки крај шините ТВ-серија /
1981 Милион маченици ТВ-филм /
1982 Илинден ТВ-серија Тодор
1982 Едно лето ТВ-серија /
1984 Другарувања ТВ-серија Таткото на Жаре
1985 Јазол ТВ-филм
1986-1988 Македонски народни приказни ТВ-серија
1986 Среќна Нова ’49 ТВ-филм Стражарот
1987 Македонски балади ТВ-серија /
1987 За трошка среќа ТВ-филм Втор милиционер
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Коле
1987 Пикасо ТВ-филм
1989-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1989-1992 Тврдокорни ТВ-серија
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија Помошник режисер
1991 Тетовирање ТВ-филм /
1992 Последната Македонска елегија ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Адам Валевски
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Стојан
1994-2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1996 Убиство или самоубиство ТВ-филм Даме Груев
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм Селанец 1
1999 Во светот на бајките ТВ-серија /
2000 Глас ТВ-филм /
2000 Погрешно време ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2000-2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија Шефот
2001 Во светот на бајките ТВ-серија, 2. сезона /
2002 Наше маало ТВ-серија Јово
2003 Нежната прашина на заборавот ТВ-серија Стојан
2006 Мост ТВ-филм Поп
2007 Досие-К ТВ-филм Овчарот
2007-2010 Народни Приказни ТВ-серија Трзо, Павле меанџи
2008 Куќен совет ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Петар
2013 Старо купувам ТВ-филм Господинот
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Шех Исмаил, грнчарот Христо, онбашијата
2012-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Преспав ТВ-серија Прв гостин
2017 Среќа во вреќа ТВ-серија Страхил
2020 Еко Скоп ТВ-филм
2022 Ручек ТВ-филм Гостин 3
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2023-2024 Македонски народни приказни ТВ-серија

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Aleksandar Sehtanski“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.