Црвениот коњ (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Црвениот коњ“
РежисерСтоле Попов
СценаристСтоле Попов
НастапуваатБата Живоиновиќ
Сабина Ајрула
Коле Ангеловски
Данчо Чевревски
Борис Чоревски
Илија Џувалековски
Мара Исаја
Премиера1981
ДржаваСР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

Црвениот коњ e македонски филм, во режија на Столе Попов, а според сценариото на Столе Попов и Ташко Георгиевски. Главните улоги ги играат: Бата Живоиновиќ, Сабина Ајрула, Илија Џувалековски, Коле Ангеловски итн. Филмот е снимен врз основа на романотЦрвениот коњ“ на Ташко Георгиевски. Премиерата на филмот била одржана во 1981 година.

За малите екрани во 1983 година е снимена истоимена ТВ серија како преработка на оригиналните дејствија во филмот.

Содржина[уреди | уреди извор]

Дејството на филмот се одвива од крајот на Граѓанската војна во Грција до почетокот на 1960-тите. Во филмот се прикажува тешката судбина на Борис Тушев (го игра Бата Живоиновиќ) и неговите другари, кои ја трпат тортурата на грчката власт.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Велимир Бата Живоиновиќ Борис Тусев
Илија Џувалековски Никифор
Јорданчо Чевревски Вани Јосмов
Коле Ангеловски Сујде
Радмила Живковиќ Олга
Мето Јовановски Вани Урумов
Лиле Георгиева Дрита
Столе Аранѓеловиќ Никола
Душан Јаниќијевиќ командант
Илија Милчин Лефтер
Ацо Јовановски Сабрија
Ристо Шишков Ставропулос
Владимир Светиев Белиот
Кирил Ристоски командир
Братислав Димитров
Шишман Ангеловски

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 824, 11.4.2014, стр. 15.