Прејди на содржината

Сабина Ајрула-Тозија

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Сабина Ајрула)
Сабина Ајрула-Тозија
Родена Сабина Ајрула
17 април 1946
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починала 10 август 2021(2021-08-10) (возр. 75)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Народност Турчинка
Позната по улогите во:
Солунски патрдии
Величествениот султан
Македонски народни приказни
Фамилија Марковски
Болва в' уво
Зоки Поки
Разбојниците не го владеат светот
Црвениот коњ
Исправи се, Делфина
Тетовирање
На Балканот не се пие чај
Занимање глумица
Сопружник Љупчо Тозија
Роднини Рамадан Махмут (брат)
Деца Вардан Тозија

Сабина Ајрула-Тозија (Скопје, 17 април 1946 – Скопје, 10 август 2021) — македонска глумица која работела во Драмскиот театар во Скопје.[1]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Година Филм Улога
1969 Време без војна ТВ-филм
1969 Итрата вдовица ТВ-филм
1970 Ветер во кутиче кибрит ТВ-филм
1971 Пречек ТВ-филм
1971 Жед ТВ-филм
1973 Добра долина ТВ-филм
1975 Јад ТВ-филм
1976 Нека биде ТВ-филм
1977 Исправи се, Делфина ТВ-филм
1978 Белиот ѕис ТВ-филм
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1980 Време, води ТВ-филм Кјускоица
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1982 Јужна Патека ТВ-филм
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Софија
1982 Време на летала ТВ-филм
1982 Полноќно Сонце ТВ-филм
1983 Записник ТВ-филм
1984 Опасен траг ТВ-филм
1985 Јазол ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-серија
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Фатиме
1987 Случки од животот ТВ-серија
1991 Болва в' уво ТВ-филм
1991 Тетовирање ТВ-филм
1991 Македонија може ТВ-серија
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1994 Пред дождот ТВ-филм
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
1997 Преку езерото ТВ-филм
1998 Денес утре ТВ-филм
1998 На Балканот не се пие чај ТВ-филм
1998 Салон Хармони ТВ-серија Грозда
1999 Време' живот ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм
2002 Наше маало ТВ-серија Вештерка 1
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Султан
2005 Контакт ТВ-филм Соседка
2007 Сенки ТВ-филм д-р Вера Перкова
2008 Куќен совет ТВ-серија
2011 Малото циганче ТВ-филм Баба Илонка
2011-2014 Величествениот султан ТВ-серија Афифе Хатун
2012-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013 Материјал за аудиција ТВ-филм Силва
2015 Медела ноќ ТВ-филм
2015-2021 Разбојниците не го владеат светот ТВ-серија Хајрије
2016 Раната на мајка ми ТВ-филм Мевлиде
2018 Мед, крем ТВ-филм Хавва
2017-2019 Фамилија Марковски ТВ-серија Милица
2019 Вера ТВ-филм Вера
2019 Те молам не дозволувај, шефот да чуе ТВ-филм Хајрије
2020 Зоки Поки ТВ-серија Бабата
2021 Бегство во морето ТВ-филм Анка

Како гостин учествувала во проекти на турската драма и на драмата на МНТ.

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Академско“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 27. Text "series " ignored (help)