Младен Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Младен Крстевски
Роден 25 август 1953
Кратово, СФРЈ
Националност Македонец
Занимање глумец

Младен Крстевски (роден на 25 август 1953 година во Кратово) — македонски филмски и театарски глумец и режисер.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Младен Крстевски дипломирал на отсекот за драмски глумци на Високата музичка школа во Скопје (1978). Во периодот 1978-1979 година бил член на Народниот театар во Штип. Од крајот на 1981 година работел во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот” во Велес, каде што бил и директор (2002–2006). Снимил неколку филмови во сопствена продукција.

Наградуван е на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп во 1979 и 1990 година. Градот Велес му ја доделил својата „Ноемвриска награда“[2] .

Филмографија[уреди | уреди извор]

1970 1980 1990 2000 2010 Вкупно
Долгометражен филм 1 9 4 2 2 18
ТВ филм 1 4 4 3 0 12
ТВ серија 2 0 4 0 1 7
Вкупно 4 13 12 5 3 37
Филмографија на глумецот Младен Крстевски
Год. Назив Улога
1970.-те
1973. Добра долина ТВ филм /
1975. Волшебното самарче ТВ серија /
1975. Патот кон иднината ТВ серија /
1977. Пресуда /
1980.-те
1980. Време, води /
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Црвениот коњ (филм)ЖЦрвениот коњ Иле
1982. Јужна патека /
1984. -{Меmеd My Hawk}- Солдиер
1985. Од зад грб ТВ филм /
1985. Јазол /
1986. Среќна нова ’49 Градимир
1986. Климент Охридски ТВ филм /
1987. Хај-Фај /
1988. Викенд на мртовци Цуре
1988. Скопски сновиденија ТВ филм /
1989. Сеобе /
1990.-те
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Цуре
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. Тетовирање Шиптар
1988 1992. Тврдокорни ТВ серија Скршениот / Емисин
1993. Еурека (ТВ серија) Талес од Милет
1993. Светлосиво Крстозборџијата
1994. Прекалени ТВ серија Јордан Хаџи Константинов Дзинот
1994. Пред дождот Трифун
1994. Проколнати ТВ филм Калински
1995. Заборавени ТВ филм Ангеле
1998. Збогум на 20 век /
1998. На Балканот не се пие чај ТВ филм /
1999. Во светот на бајките ТВ серија /
2000.-те
2000. Последниот фалцер ТВ филм Панцир
2001. Одмазда /
2001. Прах Мирко
2004. Ундер ТВ филм Бојан
2005. Крчма на патот кон Европа ТВ филм Содо
2010.-те
2011. Македонски стари приказни ТВ серија /
2013. Старо купувам Тацо
2014. До балчак Орацот
2015. Болка на душата Докторот
2018. Ругање со Христос Вани

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, ed. (2009). "Крстевски". Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 764. 
  2. „Крстевски Младен“. http://www.maccinema.com. Посетено на 2020-08-16. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]