Прејди на содржината

Младен Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Младен Крстевски
Роден 25 август 1953(1953-08-25)(70 г.)
Кратово, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Црвениот коњ
Викенд на мртовци
Македонски народни приказни
Болка на душата
Среќна нова '49
На Балканот не се пие чај
Заборавени
Пред дождот
Ругање со Христос
Пресуда
Занимање глумец, режисер

Младен Крстевски (роден на 25 август 1953 година во Кратово) — македонски филмски и театарски глумец и режисер.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Младен Крстевски дипломирал на отсекот за драмски глумци на Високата музичка школа во Скопје (1978). Во периодот 1978-1979 година бил член на Народниот театар во Штип. Од крајот на 1981 година работел во Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот” во Велес, каде што бил и директор (2002–2006) и (2017-2020). Снимил неколку филмови во сопствена продукција.

Наградуван е на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп во 1979 и 1990 година. Општина Велес му ја доделила „Ноемвриската награда“[2] .

Филмографија[уреди | уреди извор]

1970 1980 1990 2000 2010 2020 Вкупно
Долгометражен филм 1 9 4 4 3 2 23
ТВ филм 1 4 4 3 1 0 13
ТВ серија 3 0 4 1 3 3 14
Вкупно 4 13 12 7 3 5 50
Филмографија на глумецот Младен Крстевски
Год. Назив Улога
1970-ти
1973 Добра долина ТВ филм /
1975 Волшебното самарче ТВ серија /
1975 Патот кон иднината ТВ серија /
1977 Пресуда ТВ-филм /
1979 Наши години ТВ-серија
1980-ти
1980 Време, води ТВ-филм /
1980 Учителот ТВ филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм Иле
1982 Црвено, жолто, зелено ТВ-серија
1982 Јужна патека ТВ-филм /
1984 Го мемираше мојот јастреб ТВ-филм Солдиер
1985 Од зад грб ТВ филм /
1985 Јазол ТВ-филм /
1986 Среќна нова ’49 ТВ-филм Градимир
1986 Климент Охридски ТВ-филм /
1987 Хај-Фај ТВ-филм /
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Цуре
1988 Скопски сновиденија ТВ филм /
1988-1990 Тврдокорни ТВ-серија
1989 Сеобе ТВ-филм /
1990-ти
1990 Викенд на мртовци ТВ серија Цуре
1990 Северна грешка ТВ филм Крв
1990-1993 Еурека ТВ-серија
1991 Тетовирање ТВ-филм Шиптар
1992 Тврдокорни ТВ серија Скршениот / Емисин
1993 Светлосиво ТВ-филм Крстозборџијата
1994 Прекалени ТВ серија Јордан Хаџи Константинов Дзинот
1994 Пред дождот ТВ-филм Трифун
1994 Проколнати ТВ филм Калински
1995 Заборавени ТВ филм Ангеле
1997 Џипси меџик ТВ-филм
1998 Збогум на 20-тиот век ТВ-филм /
1998 На Балканот не се пие чај ТВ филм Музафер
1999 Во светот на бајките ТВ серија /
2000-ти
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2001 Одмазда ТВ-филм /
2001 Прах ТВ-филм Мирко
2001 Прашина ТВ-филм
2002 Светот има осум страни ТВ-серија
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Панцир
2004 Под ТВ филм Бојан
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ филм Содо
2007 Елегија за тебе ТВ-филм
2007 Јас сум од Титов Велес ТВ-филм
2010-ти
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Македонски стари приказни ТВ серија /
2013 Старо купуем ТВ-филм Тацо
2014 До балчак ТВ-филм Орацот
2014 Последниот Македонски Пророк ТВ-филм
2014-2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Бела ноќ ТВ-филм Чорбаџи Димо
2016 Болка на Душата ТВ-серија Докторот
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Вани
2020-ти
2019-2023 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021 Кино „Љубов“ ТВ-филм
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Милан
2024 Црвениот поет ТВ-серија Меанџија

Награди и признанија[уреди | уреди извор]

 • Награда „Војдан Чернодрински“ (1979 и 1990)
 • Награда за главна машка улога во филмот „Последниот фалцер“, Бугарија
 • Награда за најдобро сценарио за филмот „Последниот фалцер“, Црна Гора
 • Бронзена награда за најдобар странси филм за „Последниот фалцер“, Хјустон, Соединетите Држави
 • Награда за филмот „Крчма на патот кон Европа“ на Филмски фестивал „Тупело“ во Соединетите Држави (2007)
 • „Ноемвриска награда“ на Општина Велес
 • Посебна награда на Меѓународниот антички фестивал „Стоби“, за претставата „Индија, Индија
 • Награда „Ристо Шишков“
 • Награда за претставата „Вдовицата се мажи“ на Меѓународниот театарски фестивал во Лобна, Москва, Русија (2018)
 • Награда „Петре Прличко“ (2018)
 • Награда за најдобра машка улога на Меѓународниот театарски фестивал во Лобна, Москва, Русија (2023)

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Крстевски“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. 764. Text "series " ignored (help)
 2. „Крстевски Младен“. http://www.maccinema.com. Посетено на 2020-08-16. Надворешна врска во |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]