Столе Аранѓеловиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Столе Аранѓеловиќ (Белград, 1930 - Белград, 1993) — филмски, театарски и телевизиски глумец.

Дипломирал глума на Академијата за театар, филм и телевизија. Од 1952 до 1954 година е член на ансамблот на Југословенското драмско позориште во Белград.

Добитник е на Златната арена на Југословенскиот филмски фестивал во Пула.

Филмографија[уреди | уреди извор]