1977

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1977 г.  во други календари
Грегоријански календар 1977
MCMLXXVII
Ab urbe condita 2730
Асирски календар 6727
Бахајски календар 133–134
Бенгалски календар 1384
Берберски календар 2927
Будистички календар 2521
Бурмански календар 1339
Византиски календар 7485–7486
Еврејски календар 5737–5738
Ерменски календар 1426
ԹՎ ՌՆԻԶ
Етиопски календар 1969-1970
Игбоански календар 977–978
Ирански календар 1355–1356
Исламски календар 1397–1398
Јапонски календар Период Шова 52
(52年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 丙辰年月日
(4613/4673)
— до —
丁巳年月日
(4614/4674)
Коптски календар 1693–1694
Корејски календар 4310
Календар Мингуо Република Кина 66
民國66年
Селевкидски календар 2288–2289
Тајландски сончев календар 2520
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2033–2034
 - Шака самват 1899–1900
 - Кали југа 5078–5079
Француски револуционерен календар CLXXXVCLXXXVI
185–186
Холоценски календар 11977
Џуче-календар 66

1977 (MCMLXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1977. година од новата ера, 977. од вториот милениум, 77. од 20 век и осма од 1970-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, таа трае во текот на 7485 и 7486 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6727 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5737 и 5738 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2730.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1977. година се протега во 4613 и 4614, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4673 и 4674 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2520. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1397 и 1398 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

1977 како тема во популарната култура[уреди | уреди извор]


Видете исто:

  1. Doctor Octagon(Kool Keith) - Dr. Octagonocologyst (Full Album) (пристапено на 3.5.2017)