1986

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< XIX век XX век XXI век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1986 г.  во други календари
Грегоријански календар 1986
MCMLXXXVI
Ab urbe condita 2739
Асирски календар 6736
Бахајски календар 142–143
Бенгалски календар 1393
Берберски календар 2936
Будистички календар 2530
Бурмански календар 1348
Византиски календар 7494–7495
Еврејски календар 5746–5747
Ерменски календар 1435
ԹՎ ՌՆԼԵ
Етиопски календар 1978-1979
Игбоански календар 986–987
Ирански календар 1364–1365
Исламски календар 1406–1407
Јапонски календар Период Шова 61
(61年)
Јулијански календар Грегоријански минус 13 дена
Кинески календар 乙丑年月日
(4622/4682)
— до —
丙寅年月日
(4623/4683)
Коптски календар 1702–1703
Корејски календар 4319
Календар Мингуо Република Кина 75
民國75年
Селевкидски календар 2297–2298
Тајландски сончев календар 2529
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 2042–2043
 - Шака самват 1908–1909
 - Кали југа 5087–5088
Француски револуционерен календар CXCIVCXCV
194–195
Холоценски календар 11986
Џуче-календар 75

1986 (MCMLXXXVI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1986. година од новата ера, 986. од вториот милениум, 86. од 20 век и седма од 1980-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7494 и 7495 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6736 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5746 и 5747 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2739.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1986. година се протега во 4622 и 4623, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4682 и 4683 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2529. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1406 и 1407 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]


Видете исто: