Еми Росум

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Еми Росум
Emmy Rossum at The Ripple Effect charity event in Los Angeles, December 2011.
Росум во 2010 година
Роден(а)Емануел Греј Росум
12 септември 1986 (1986-09-12) (35 г.)
Менхетен, Њујорк, САД
ЗанимањеГлумица • пејачка
Активен период1993–сè уште
СопружникЏастин Сигел (2008–2010)
ПартнерСем Есмаил (2013–денес)
Страница
emmyrossum.com

Емануел Греј „Еми“ Росум (родена на 12 септември 1986 г.) — американска глумица и пејачка.

Таа е позната по улогата на Фиона Галагер во телевизиската серија Бесрамници.[1] На почетокот на својата кариера, таа играла во филмовите Ловец на песни (2000), Американска рапсодија (2001) и Судбина (2002). Таа ѝ станала позната на пошироката јавност со улогата во мистериозната драма Мистична река (2003). Таа глумела во научно-фантастичниот филм Денот после утре (2004) и добила пофалби од критичарите за изведбата во главна улога во Фантомот од операта (2004). Таа оттогаш глумела во филмовите Посејдон (2006), Драгонбол: Еволуција (2009), Предизвик (2009) Прекрасни суштества (2013), Пред да исчезнам (2014), Ти не си ти (2014) и Комета (2014).

Во 2007 година, Росум го издала својот деби албум, Inside Out. Истата година таа издала божиќен мини-албум, насловен Carol of the Bells. Во 2013 година, таа го издала вториот албум Sentimental Journey.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]