Прејди на содржината

12 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
<< септември >>
Н П В С Ч П С
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
2024

12 септември — 255-иот ден во годината според грегоријанскиот календар (256-и во престапна година). Остануваат 110 денови до крајот на годината.


Родени:

1494  Франсоа I — француски крал.
1897  Ирен Жолио - Кири — ќерка на Пјер и Марија Кири.
1913  Џеси Овенс — американски атлетичар.
1921  Станислав Лем — полски писател.
1927  Грејс Кели — принцеза на Монако.
1944  Бери Вајт — американски поп-пејач и текстописец.
1945  Ричард Талер — американски економист, добитник на Нобеловата награда во 2017 година.
1951  Берти Ахерн — ирски политичар.
1952  Пјерлуиџи Марцорати — италијански кошаркар.
1955  Адам Рудолф — американски џез-музичар.
1962  Дино Мерлин — босански и југословенски поп-пејач.
1965  Вернон Максвел — американски кошаркар.
1973  Пол Вокер — американски глумец.
1980  Јао Минг — кинески кошаркар.
1982  Зоран Планиниќ — хрватски кошаркар.
1982  Вања Удовичиќ — српски ватерполист и политичар.
1983  Карли Смитсон — ирска пејачка.
1986  Еми Росум — американски филмски глумец.
1986  Маќеј Патерски — полски велосипедист.
1986  Јуто Нагатомо — јапонски фудбалер.
1989  Рафал Мајка — полски велосипедист.
1994  Елина Свитолина — украинска тенисерка.

Починале:

1362  Инокентиј VIримски папа.
1612  Василиј IV — руски цар.
1874  Франсоа Гизо — француски политичар и историчар.
1912  Стамат Икономов — бугарски офицер.
1924  Георги Атанасов — бугарски офицер.
1942  Стив Наумовнароден херој на Македонија.
1942  Мите Богоевскинароден херој на Македонија.
1970  Џејкоб Вајнер — канадски економист.
1981  Еуџенио Монталеиталијански поет, најпознат претставник на Италијанскиот херметизам.
1986  Драгутин Аврамовски - „Гуте“ — македонски академски сликар и графичар.
1986  Жак-Анри Лартиг — француски фотограф.
1996  Тома Прошев — македонски композитор.
2003  Џони Кеш — американски кантри кантри пејач.
2010  Клод Шаброл — француски режисер.