25 септември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< септември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30


25 септември е 268-иот ден во годината според григоријанскиот календар (269-и во престапна година). Остануваат 97 денови до крајот на годината.

Настани:

1940  Во Норвешка на власт дошла квислиншката влада (наречена според норвешкиот политичар и мајор Видкун Квислинг кој учестувал во германската агресија врз Норвешка во 1940 година, по што се прогласил за шеф на новосоздадената марионетска влада, а во 1945 година е осуден на смрт поради велепредавство), синоним на соработниците на фашистичкиот окупатор низ цела Европа.
1946  Во Скопје е основано Работничко културно-уметничкото друштво „Кочо Рацин“. Друштвото го формирал Месниот синдикален совет на Скопје, со цел да ги обедини работниците и службениците заради развивање на културно-просветната дејност.
1990  Нелсон Мандела е пуштен на слобода

Родени:

1599  Франческо Боромини — италијански архитект
1896  Сандро Пертини — италијански политичар, адвокат и новинар
1897  Вилијам Фокнер — американски писател, добитник на Нобеловата награда за литература.
1944  Мајкл Даглас — американски глумец и филмски продуцент
1951  Боб Макаду — американски кошаркар и тренер.
1961  Хедер Локлир — американска глумица.
1965  Скоти Пипен — американски кошаркар
1968  Вил Смит — американски глумец, продуцент и пејач
1969  Кетрин Зета Џонс — британска глумица.
1977  Риналдо Ночентини — италијански велосипедист.
1979  Микеле Скарпони — италијански велосипедист.

Починале:

1849  Јохан Штраус — австриски композитор.
1943  Нико Нестор — еден од најголемите раководители и борец на народноослободителното движење во Струга и струшко.
1958  Џон Вотсон — американски психолог
1970  Ерих Марија Ремарк — германски писател, голем противник на војната и на нацизмот.
2003  Едвард Саид — палестинско-американски социо-културолошки теоретичар.
2006  Петре М. Андреевски — македонски писател.


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември