Аугсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аугсбург
Грбот на Аугсбург

Аугсбургград во германската сојузна држава Баварија. Тој е седиште на швапскиот административен регион и е сместен на спојот на реките Вертах и Лех. Има 276.193 жители според пописот од 2004 г.

Познати личности[уреди | уреди извор]

Галерија со слики[уреди | уреди извор]