Аугсбург

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Augsburg

Аугсбург е град во германската сојузна држава Баварија. Тој е седиште на швапскиот административен регион и е лоциран на спојот на реките Вертах и Лех. Има 276,193 жители според пописот од 2004 г.

Познати личности[уреди | уреди извор]