Прејди на содржината

Грофовија Виртемберг

Од Википедија — слободната енциклопедија
Грофовија Виртемберг
Grafschaft Württemberg

1083–1495
Знаме Грб
Местоположба на Виртемберг
Поделба на Виртемберг со Договорот од Ниртинген
Главен град Штутгарт
Јазици Германски,
Швабски дијалект
Вероисповед Римокатоличка црква
Уредување Грофовија
Гроф
 -  1089–1122
(прв)
Конрад I
 -  1457–1496
(последен)
Еберхард I
Историски период Среден век
 -  Грофовијата е основана од Конрад I пред 1083
 -  Договорот од Ниртинген ја дели грофовијата 1442
 -  Договорот од Минсинген ја обединува грофовијата 1482
 -  Подигнатa во војводство 1495

Грофовија Виртемберг (германски: Grafschaft Württemberg) — германска држава која постоела од 1083 до 1495 година, сместена во областа која денес е Баден-Виртемберг. Нејзин главен град бил Штутгарт. Во 1495 година грофовијата била подигната во војводство.