1513

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1513 г.  во други календари
Грегоријански календар 1513
MDXIII
Ab urbe condita 2266
Асирски календар 6263
Бахајски календар -331–-330
Бенгалски календар 920
Берберски календар 2463
Будистички календар 2057
Бурмански календар 875
Византиски календар 7021–7022
Еврејски календар 5273–5274
Ерменски календар 962
ԹՎ ՋԿԲ
Етиопски календар 1505-1506
Игбоански календар 513–514
Ирански календар 891–892
Исламски календар 918–919
Јапонски календар Еишо (период Муромачи) 10
(10年)
Јулијански календар 1513    MDXIII
Кинески календар 壬申年月日
(4149/4209)
— до —
癸酉年月日
(4150/4210)
Коптски календар 1229–1230
Корејски календар 3846
Календар Мингуо 399 пред РК
民前399年
Селевкидски календар 1824–1825
Тајландски сончев календар 2056
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1569–1570
 - Шака самват 1435–1436
 - Кали југа 4614–4615
Холоценски календар 11513
Џуче-календар нема (пред 1912)

1513 (MDXIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1513. година од новата ера, 513. од вториот милениум, 13. од 16 век и четвртта од 1510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7021 и 7022 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6263 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5273 и 5274 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2266.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1513. година се протега во 4149 и 4150, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4209 и 4210 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2056. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 918 и 919 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]