1578

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1578 во разни календари
Грегоријански календар1578
MDLXXVIII
Ab urbe condita2331
Ерменски календар1027
ԹՎ ՌԻԷ
Асирски календар6328
Балиски календар1499–1500
Бенгалски календар985
Берберски календар2528
Будистички календар2122
Бурмански календар940
Византиски календар7086–7087
Кинески календар丁丑(огн. вол)
4274 или 4214
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
4275 или 4215
Коптски календар1294–1295
Етиопски календар1570–1571
Еврејски календар5338–5339
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1634–1635
 - Сачка ера1499–1500
 - Кали-југа4678–4679
Холоценски календар11578
Игбоански календар578–579
Ирански календар956–957
Исламски календар985–986
Јапонски календарТеншо 6
(天正6年)
Јавански календар1497–1498
Јулијански календар1578
MDLXXVIII
Корејски календар3911
Мингуо-календар334 пред Р. Кина
民前334年
Нанакшахи110
Тајландски сончев календар2120–2121
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1704 или 1323 или 551
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1705 или 1324 или 552

1578 (MDLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1578 година од новата ера, 578. од вториот милениум, 78. од XVI век и деветта од 1570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7086 и 7087 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6328 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5338 и 5339 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2331.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1578 година се протега во 4214 и 4215, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4274 и 4275 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2121. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 985 и 986 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1578 на Ризницата ?