1511

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1511 г.  во други календари
Грегоријански календар 1511
MDXI
Ab urbe condita 2264
Асирски календар 6261
Бахајски календар -333–-332
Бенгалски календар 918
Берберски календар 2461
Будистички календар 2055
Бурмански календар 873
Византиски календар 7019–7020
Еврејски календар 5271–5272
Ерменски календар 960
ԹՎ ՋԿ
Етиопски календар 1503-1504
Игбоански календар 511–512
Ирански календар 889–890
Исламски календар 916–917
Јапонски календар Еишо (период Муромачи) 8
(8年)
Јулијански календар 1511    MDXI
Кинески календар 庚午年月日
(4147/4207)
— до —
辛未年月日
(4148/4208)
Коптски календар 1227–1228
Корејски календар 3844
Календар Мингуо 401 пред РК
民前401年
Селевкидски календар 1822–1823
Тајландски сончев календар 2054
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1567–1568
 - Шака самват 1433–1434
 - Кали југа 4612–4613
Холоценски календар 11511
Џуче-календар нема (пред 1912)

1511 (MDXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1511. година од новата ера, 511. од вториот милениум, 11. од 16 век и втора од 1510-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7019 и 7020 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6261 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5271 и 5272 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2264.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1511. година се протега во 4147 и 4148, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4207 и 4208 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2054. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 916 и 917 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

јануари[уреди | уреди извор]

февруари[уреди | уреди извор]

март[уреди | уреди извор]

април[уреди | уреди извор]

мај[уреди | уреди извор]

јуни[уреди | уреди извор]

јули[уреди | уреди извор]

август[уреди | уреди извор]

септември[уреди | уреди извор]

октомври[уреди | уреди извор]

ноември[уреди | уреди извор]

декември[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]