1593

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1593 во разни календари
Грегоријански календар1593
MDXCIII
Ab urbe condita2346
Ерменски календар1042
ԹՎ ՌԽԲ
Асирски календар6343
Балиски календар1514–1515
Бенгалски календар1000
Берберски календар2543
Будистички календар2137
Бурмански календар955
Византиски календар7101–7102
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
4289 или 4229
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
4290 или 4230
Коптски календар1309–1310
Етиопски календар1585–1586
Еврејски календар5353–5354
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1649–1650
 - Сачка ера1514–1515
 - Кали-југа4693–4694
Холоценски календар11593
Игбоански календар593–594
Ирански календар971–972
Исламски календар1001–1002
Јапонски календарБунроку 2
(文禄2年)
Јавански календар1513–1514
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3926
Мингуо-календар319 пред Р. Кина
民前319年
Нанакшахи125
Тајландски сончев календар2135–2136
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
1719 или 1338 или 566
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
1720 или 1339 или 567

1593 (MDXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1593 година од новата ера, 593. од вториот милениум, 93. од XVI век и четвртта од 1590-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7101 и 7102 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6343 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5353 и 5354 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2346.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1593 година се протега во 4229 и 4230, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4289 и 4290 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2136. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 1001 и 1002 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1593 на Ризницата ?