1585

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1585 г.  во други календари
Грегоријански календар 1585
MDLXXXV
Ab urbe condita 2338
Асирски календар 6335
Бахајски календар -259–-258
Бенгалски календар 992
Берберски календар 2535
Будистички календар 2129
Бурмански календар 947
Византиски календар 7093–7094
Еврејски календар 5345–5346
Ерменски календар 1034
ԹՎ ՌԼԴ
Етиопски календар 1577-1578
Игбоански календар 585–586
Ирански календар 963–964
Исламски календар 992–994
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 13
(13年)
Јулијански календар Грегоријански минус 10 дена
Кинески календар 甲申年月日
(4221/4281)
— до —
乙酉年月日
(4222/4282)
Коптски календар 1301–1302
Корејски календар 3918
Календар Мингуо 327 пред РК
民前327年
Селевкидски календар 1896–1897
Тајландски сончев календар 2128
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1641–1642
 - Шака самват 1507–1508
 - Кали југа 4686–4687
Холоценски календар 11585
Џуче-календар нема (пред 1912)

1585 (MDLXXXV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1585. година од новата ера, 585. од вториот милениум, 85. од 16 век и шеста од 1580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7093 и 7094 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6335 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5345 и 5346 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2338.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1585. година се протега во 4221 и 4222, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4281 и 4282 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2128. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 992 и 994 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]