1579

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1579 г.  во други календари
Грегоријански календар 1579
MDLXXIX
Ab urbe condita 2332
Асирски календар 6329
Бахајски календар -265–-264
Бенгалски календар 986
Берберски календар 2529
Будистички календар 2123
Бурмански календар 941
Византиски календар 7087–7088
Еврејски календар 5339–5340
Ерменски календар 1028
ԹՎ ՌԻԸ
Етиопски календар 1571-1572
Игбоански календар 579–580
Ирански календар 957–958
Исламски календар 986–987
Јапонски календар Теншо (период Момојама) 7
(7年)
Јулијански календар 1579    MDLXXIX
Кинески календар 戊寅年月日
(4215/4275)
— до —
己卯年月日
(4216/4276)
Коптски календар 1295–1296
Корејски календар 3912
Календар Мингуо 333 пред РК
民前333年
Селевкидски календар 1890–1891
Тајландски сончев календар 2122
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1635–1636
 - Шака самват 1501–1502
 - Кали југа 4680–4681
Холоценски календар 11579
Џуче-календар нема (пред 1912)

1579 (MDLXXIX) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1579. година од новата ера, 579. од вториот милениум, 79. од 16 век и последна од 1570-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7087 и 7088 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6329 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5339 и 5340 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2332.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1579. година се протега во 4215 и 4216, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4275 и 4276 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2122. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 986 и 987 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]


Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]