1503

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1503 г.  во други календари
Грегоријански календар 1503
MDIII
Ab urbe condita 2256
Асирски календар 6253
Бахајски календар -341–-340
Бенгалски календар 910
Берберски календар 2453
Будистички календар 2047
Бурмански календар 865
Византиски календар 7011–7012
Еврејски календар 5263–5264
Ерменски календар 952
ԹՎ ՋԾԲ
Етиопски календар 1495-1496
Игбоански календар 503–504
Ирански календар 881–882
Исламски календар 908–909
Јапонски календар Бунки 3
(3年)
Јулијански календар 1503    MDIII
Кинески календар 壬戌年月日
(4139/4199)
— до —
癸亥年月日
(4140/4200)
Коптски календар 1219–1220
Корејски календар 3836
Календар Мингуо 409 пред РК
民前409年
Селевкидски календар 1814–1815
Тајландски сончев календар 2046
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1559–1560
 - Шака самват 1425–1426
 - Кали југа 4604–4605
Холоценски календар 11503
Џуче-календар нема (пред 1912)

1503 (MDIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1503. година од новата ера, 503. од вториот милениум, 3. од 16 век и четвртта од 1500-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7011 и 7012 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6253 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5263 и 5264 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2256.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1503. година се протега во 4139 и 4140, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4199 и 4200 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2046. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 908 и 909 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]