29 декември

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
<< декември >>
Н П В С Ч П С
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31

29 декември е 363-иот ден во годината според григоријанскиот календар (364-и во престапна година). Остануваат 2 денови до крајот на годината.

Настани:

1943  Во местото Провањеница, во атарот на селото Канарево, кумановско, бугарската војска и полиција стрелаше осум луѓе од селото Орах, еден од селото Канарево и еден од селото Длабочица. Притоа 77 луѓе од селото Орах беа интернирани во Бугарија.
1992  Долниот дом на холандскиот Парламент донесе одлука за признавање на Република Македонија.
1997  Во Хонг Конг започнува систематско санитарно колење на целокупната популација на кокошки (1,25 милиони), за да се спречи ширењето на птичјиот грип.

Родени:

1967  Еван Сеинфелд — американски музичар.
1969  Линус Торвалдс — создавачот на јадрото за оперативениот систем Линукс.
1709  Елисавета — руска царица.
1721  Мадам де Помпадур — љубовница на Луј XV.
1921  Добрица Ќосиќ — српски писател, академик и политичар.
1972  Џад Ло — англиски глумец.
1978  Анџело Тејлор — американски атлетичар.
1989  Кеј Нишикори — јапонски тенисер.

Починале:

1634  Клаудио Монтевердииталијански ренесансен композитор.
1825  Жак Луј Давид — француски сликар — основач и главен претставник на класицизмот.
1864  Саломон Милер — германски природонаучник.
1849  Дионисио Агуадо — шпански класичен гитарист и композитор од времето на романтизмот.
1920  Марко Цепенков — еден од најголемите собирачи на македонски народни умотворби кои имаат непроценливо значење за македонската фолклористика, за етнографијата, за лингвистиката, за националната историја, за правото и за моралот на Македоците.
1926  Рајнер Марија Рилке — германски писател — еден од најголемите германски лиричари.
1981  Мирослав Крлежахрватски писател
1986  Харолд Макмилан — британски премиер


јануари | февруари | март | април | мај | јуни | јули | август | септември | октомври | ноември | декември