Прејди на содржината

1586

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1586 во разни календари
Грегоријански календар1586
MDLXXXVI
Ab urbe condita2339
Ерменски календар1035
ԹՎ ՌԼԵ
Асирски календар6336
Балиски календар1507–1508
Бенгалски календар993
Берберски календар2536
Будистички календар2130
Бурмански календар948
Византиски календар7094–7095
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
4282 или 4222
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
4283 или 4223
Коптски календар1302–1303
Етиопски календар1578–1579
Еврејски календар5346–5347
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1642–1643
 - Сачка ера1507–1508
 - Кали-југа4686–4687
Холоценски календар11586
Игбоански календар586–587
Ирански календар964–965
Исламски календар994–995
Јапонски календарТеншо 14
(天正14年)
Јавански календар1505–1506
Јулијански календаргрегоријанската без 10 дена
Корејски календар3919
Мингуо-календар326 пред Р. Кина
民前326年
Нанакшахи118
Тајландски сончев календар2128–2129
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1712 или 1331 или 559
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1713 или 1332 или 560

1586 (MDLXXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1586 година од новата ера, 586. од вториот милениум, 86. од XVI век и седма од 1580-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7094 и 7095 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6336 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5346 и 5347 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2339.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1586 година се протега во 4222 и 4223, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4282 и 4283 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2129. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 994 и 995 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1586 на Ризницата ?