Прејди на содржината

1542

Од Википедија — слободната енциклопедија
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1542 во разни календари
Грегоријански календар1542
MDXLII
Ab urbe condita2295
Ерменски календар991
ԹՎ ՋՂԱ
Асирски календар6292
Балиски календар1463–1464
Бенгалски календар949
Берберски календар2492
Будистички календар2086
Бурмански календар904
Византиски календар7050–7051
Кинески календар辛丑(мет. вол)
4238 или 4178
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
4239 или 4179
Коптски календар1258–1259
Етиопски календар1534–1535
Еврејски календар5302–5303
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1598–1599
 - Сачка ера1463–1464
 - Кали-југа4642–4643
Холоценски календар11542
Игбоански календар542–543
Ирански календар920–921
Исламски календар948–949
Јапонски календарТенбун 11
(天文11年)
Јавански календар1460–1461
Јулијански календар1542
MDXLII
Корејски календар3875
Мингуо-календар370 пред Р. Кина
民前370年
Нанакшахи74
Тајландски сончев календар2084–2085
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1668 или 1287 или 515
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1669 или 1288 или 516

1542 (MDXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1542 година од новата ера, 542. од вториот милениум, 42. од XVI век и трета од 1540-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7050 и 7051 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6292 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5302 и 5303 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2295.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1542 година се протега во 4178 и 4179, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4238 и 4239 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2085. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 948 и 949 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • 1542 на Ризницата ?