1527

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1527 г.  во други календари
Грегоријански календар 1527
MDXXVII
Ab urbe condita 2280
Асирски календар 6277
Бахајски календар -317–-316
Бенгалски календар 934
Берберски календар 2477
Будистички календар 2071
Бурмански календар 889
Византиски календар 7035–7036
Еврејски календар 5287–5288
Ерменски календар 976
ԹՎ ՋՀԶ
Етиопски календар 1519-1520
Игбоански календар 527–528
Ирански календар 905–906
Исламски календар 933–934
Јапонски календар Даиеи (ера) 7
(7年)
Јулијански календар 1527    MDXXVII
Кинески календар 丙戌年月日
(4163/4223)
— до —
丁亥年月日
(4164/4224)
Коптски календар 1243–1244
Корејски календар 3860
Календар Мингуо 385 пред РК
民前385年
Селевкидски календар 1838–1839
Тајландски сончев календар 2070
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1583–1584
 - Шака самват 1449–1450
 - Кали југа 4628–4629
Холоценски календар 11527
Џуче-календар нема (пред 1912)

1527 (MDXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1527. година од новата ера, 527. од вториот милениум, 27. од 16 век и осма од 1520-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7035 и 7036 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6277 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5287 и 5288 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2280.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1527. година се протега во 4163 и 4164, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4223 и 4224 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2070. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 933 и 934 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]