1558

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
< 15 век 16 век 17 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00
1558 г.  во други календари
Грегоријански календар 1558
MDLVIII
Ab urbe condita 2311
Асирски календар 6308
Бахајски календар -286–-285
Бенгалски календар 965
Берберски календар 2508
Будистички календар 2102
Бурмански календар 920
Византиски календар 7066–7067
Еврејски календар 5318–5319
Ерменски календар 1007
ԹՎ ՌԷ
Етиопски календар 1550-1551
Игбоански календар 558–559
Ирански календар 936–937
Исламски календар 965–966
Јапонски календар KКоџи (ера) Грешка во изразот: Недостасува операнд за -Еироку 1
(元年)
Јулијански календар 1558    MDLVIII
Кинески календар 丁巳年月日
(4194/4254)
— до —
戊午年月日
(4195/4255)
Коптски календар 1274–1275
Корејски календар 3891
Календар Мингуо 354 пред РК
民前354年
Селевкидски календар 1869–1870
Тајландски сончев календар 2101
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1614–1615
 - Шака самват 1480–1481
 - Кали југа 4659–4660
Холоценски календар 11558
Џуче-календар нема (пред 1912)

1558 (MDLVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1558. година од новата ера, 558. од вториот милениум, 58. од 16 век и деветта од 1550-тите.

Други календари[уреди | уреди извор]

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 7066 и 7067 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6308 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5318 и 5319 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2311.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1558. година се протега во 4194 и 4195, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4254 и 4255 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 2101. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 965 и 966 исламска година.

Настани[уреди | уреди извор]

Родени[уреди | уреди извор]

Починале[уреди | уреди извор]